ЕУ почна прелиминарни разговори за руската вакцина „Спутник V“

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна прелиминарни разговори со производителот на руската вакцина „Спутник V“, изјави денеска портпаролот нс Европска комисија Стефан де Керсмакер.

Тој истакна дека ЕМА досега не  добила апликација за сертифицирање на руската вакцина против Ковид-19, но се обратила до производителот на вакцината „Спутник V“ и во моментот се водат прелиминарни разговори.

Back to top button
Close