ЕУРО2020: Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

 

Предводени од двојниот стрелец Патрик Шик, кој постигна спектакуларен гол од половина терен, фудбалерите на Чешка триумфираа попладнево над Шкотска со 2:0 (1:0) во возбудлив натпревар во Глазгов, во рамки на групата Д на ЕУРО2020.

Напаѓачот на Баер Леверкузен ги доведе Чесите во водство во 42 минута, а по седум минути игра во вториот дел по втор пат ги доведе во очај шкотските навивачи на „Хемпден Парк“ совладувајќи го голманот Дејвид Маршал со сензационален лоб-удар со левата нога од речиси 50 метри.

Претходно во групата Д, Англија вчера минимално со 1:0 ја совлада Хрватска на „Вембли“ во Лондон.

Лидерот во групата Чешка во второто коло, на 18 јуни, игра против Хрватска во Глазгов, додека Англија на „Вембли“ ја пречекува Шкотска

Back to top button
Close