Еурофарм Пелистер поразен на гостувањето кај Тримо Требње во Лигата на Европа

 Ракометарите на Еурофарм Пелистер доживеаја уште еден пораз во ракометната Лига Европа, овој пат од Тримо Требње со 28:24, полувреме 14:12.

Битолчани оптимистички отпатуваа во Словенија, но оптимизмот траеше само 15 минути од натпреварот кога имаа водство од 5:4, додека во останатиот дел од средбата словенечкиот претставник во Лига Европа беше подобар и на крајот победи со 28:24.

Најдобар поединец на средбата во спортскиот центар „Тиволи“ – Љубљана беше домашниот голман Томиќ кој регистрира 16 успешни интервенции, а најефикасни беа Сарак кај Тримо Требње и Мандалиниќ кај Еурофарм Пелистер со по 5 постигнати голови.

Натпреварите од групата „Д“ продолжуваат на 8 декември, а во Битола повторно ќе се сретнат Еурофарм Пелистер и Тримо Требње.

Back to top button
Close