Еузебио Ди Франческо нов тренер на Каљари

 Еузебио Ди Франческо е назначен за нов тренер на Каљари, објавено е на официјалната веб-страница на „црвено-сините“.

Педесетгодишниот фудбалски стручњак потпиша договор на две сезони – до летото 2022 година.

Претходниот клуб на Ди Франческо беше Сампдорија.

Според пишувањата во италијанските медиуми, тренерот ќе заработува 1,8 милиони евра по сезона.

Во сезоната 2019/20, Каљари го освои 13. место во Серија А со 45 бода.

Back to top button
Close