Евакуација на Филипини поради нафтена дамка

Повеќе од 400 луѓе се евакуирани од крајбрежјно село на Филипините откако 250.000 литри гориво се излеаја од монтажен објект во морето, соопштија денеска локалните власти.

– Нафтената дамка беше толку голема што моравме да ги преместиме луѓето во две училишта, а добивме и други барање за евакуација, рече градоначалникот Љоило Џери Теренс.

Излевањето на горивото започнало во петокот, кога дошло до експлозија на платформата.

Никој не е повреден во инцидентот.

Back to top button
Close