ЕВРО2024: Швајцарија ја освлада Унгарија

Фудбалерите на Швајцарија ја совладаа попладнево Унгарија со 3-1 (2-0) на отворањето на вториот ден од Европското фудбалско првенство во Германија.

Стрелци на головите за Швајцарија беа Дуах во 12 минута, Едишер (45) и Емболо (90+3), додека неизвесност во дуелот во Келн донесе Варга во 66 минута.

Во воведниот натпревар во групата А, домаќинот Германија синоќа ја совлада Шкотска со 5-1.

Вториот ден на ЕВРО2024 продолжува со натпреварите од воведното коло во групата Б меѓу Шпанија и Хрватска (18 часот) и бранителот на титулата Италија против Албанија (21 часот)

Back to top button
Close