Европа стана лидер во инфекциите на коронавирусот, САД ќе инвестираат милијарди долари во вакцини

Европа од минатата недела е лидер во светот според бројот на инфицирани и смртни случаи од Ковид-19, соопшти вчера Светската здравствена организација (СЗО), откако бројот на смртни случаи се зголеми за пет отсто и со тоа Стариот континент  стана единствениот регион во светот со зголемување на смртните случаи од Ковид-19.

СЗО ја информира јавноста дека бројот на смртни случаи од коронавирус насекаде низ светот е стабилен или во опаѓање, освен во Европа.

Најголем број нови случаи низ Европа е регистриран во Русија, Германија и Обединетото Кралство.

Русија вчера имаше нов дневен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 – 1.247. Во последните 24 часа биле пријавени уште 36.626 нови случаи на заразени, од кои речиси три илјади се во Москва.

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија вчера повторно беше поставен нов црн рекорд на бројот на нови дневни инфекции – 52.826, со 294 умрени лица. Тоа е за 13.150 случаи повеќе од пред една недела.

Словачкото Министерство за здравство соопшти дека во вторникот се регистрирани 8.342 нови случаи, што е најголема бројка во земјата од 5,5 милиони луѓе досега.

Чешката Република соопшти  за 22.479 нови случаи на коронавирус, што е најголем број на зарази во земјата со население од 10,7 милиони од почетокот на пандемијата. Ваквиот дневен пораст претставува зголемување од 54 проценти во однос на една недела претходно и го надмина јануарскиот рекорд од 17.778 инфекции во еден ден.

Повеќе европски земји, загрижени од зголемените бројки на заразени и умрени, се решија на заострување на мерките. Така, Шведска, најлибералната земја во однос на пандемијата, воведува серификати за собирите на затворен простор, мерка, што ја следат и Чешка, Унгарија, Данска….

Поради загрижувачки бројки на заразени и умрени германската канцеларка Ангела Меркел актуелната ситуација во земјата со епидемијата ја нарече „драматична епидемиолошка состојба“ и побара од идната влада да ја продолжи епидемиолошката вонредна состојба, што дава правна основа за воведување нолви построги мерки против пандемијата.

-Актуелната пандемиска ситуација во Германија е драматична. Четвртиот бран со полна сила ја погодува нашата земја, рече премиерката во заминување.

Таа апелираше до новото мнозинство во Бундестагот да не ја укинува т.н. епидемиолошка вонредна состојба, мерка воведена на почетокот на годината која им овозможува на федералните власти да воведат мерки против пандемијата кои важат во сите сојузни држави.

САД планираат да инвестираат милијарди долари во проширување на капацитетот за производство на вакцината против Ковид-19 за да имаат најмалку милијарда дози до втората половина на следната година, пишува „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на Белата куќа.

Најавата доаѓа во момент кога администрацијата на Џо Бајден се соочува со притисок од активисти да ја зголеми понудата на вакцини за посиромашните земји.

-Инвестицијата во производството на вакцини е дел од јавно –приватно партнерство за да се задоволат потребите од вакцини и локално и ширум светот, а исто така е подготовка за идни пандемии, изјавија за „Њујорк Тајмс“ д-р Дејвид Кеслер, кој ја надгледува дистрибуцијата на вакцините и Џеф Зиентс, кој ги координира активностите на Белата куќа во врска со коронавирусот.

Се проценува дека овој план ќе чини неколку милијарди долари и ќе биде платен со средства од американскиот План за спас, што Бајден го потпиша во март.

Од друга страна, главниот медицински советник во Белата куќа, Ентони Фаучи, вчера предупреди дека слабеењето на ефектот на вакцините во комбинација со високо преносливата Делта варијанта на коронавирусот ќе доведе до двоен удар, што ќе ги погоди и вакцинираните луѓе.

Според федералните податоци, дневниот просек на нови случаи во САД се зголеми на повеќе од 80.000 заразени, што е највисока стапка за последниот речиси еден месец.

Вкупно 40 американски држави во моментов покажуваат висока стапка на инфекција, а вкупниот број на хоспитализации се зголеми за првпат во речиси 10 недели.

Фаучи смета дека не само што ќе биде важно да се убедат приближно 60 милиони невакцинирани Американци дека треба да се имунизираат, туку е многу важно „да се спроведе програма за третата доза од вакцината“.

Тој додаде дека дополнителните дози на вакцината против Ковид-19 би можеле да станат стандард за „целосна“ вакцинација.

Изјавата на Фаучи доаѓа во време кога сè поголем број држави и локални власти вршат притисок за продолжување на задолжителната вакцинација на трета доза.

Нивната цел е да ја воведат третата доза за сите возрасни најмалку шест месеци по втората вакцина на Фајзер или Модерна.

Back to top button
Close