Ф1: Откажаната трката за ГН на Сингапур

Трката од Светското првенство во Формула 1 за Големата награда (ГН) на Сингапур е откажана втора година по ред поради пандемијата на коронавирус, соопштија организаторите.

Ноќната трка низ улиците на Сингапур требаше да се вози на 3 октомври.

– Одлуката втора година по ред да ја откажеме трката беше многу тешка, но, неопходна имајќи ги предвид рестрикциите што се на сила за следење настани во живо во Сингапур. Немаше да бидеме во можност соодветно да одговориме на потребите на навивачите, а притоа да го заштитиме здравјето и безбедноста, изјави Колин Син, потпретседател на компанијата „Singapore GP Ltd“, која ја организира трката.

ГН на Сингапур е втора трка што отпадна од календарот сезонава во Ф1, по Канада, а неизвесно е и одржувањето на трките во Јапонија, Бразил, Мексико и Австралија.

Back to top button
Close