„Фајненшл Тајмс“: Балканското трио го турка „Мини шенген“ додека се соочува со одложување на членството во ЕУ

Лидерите на Србија, Албанија и  Македонија го критикуваа Брисел поради бавното темпо на проширување на ЕУ, ветувајќи дека ќе продолжат со својата сопствена патна и деловна зона без граници, додека чекаат, пренесува „Фајненшал тајмс“.

„Знаеме дека се „уморни“ од проширувањето во ЕУ“, рече Александар Вучиќ, претседател на Србија, во интервјуто.

„Треба да видиме што можеме да направиме за себе, што можеме да направиме за нашите луѓе, како можеме да ги прошириме нашите пазари“.

Зоран Заев, пак изрази фрустрација што „ЕУ не ги исполнува“ своите ветувања, додавајќи: „Треба да ги забрзаме практичните придобивки за нашите граѓани“.

Еди Рама, новоизбран премиер на Албанија, ја спореди работата со Брисел со  претстава на Семјуел Бекет „Чекајќи го Годо“, во која двајца мажи водат серија честопати апсурдни разговори, додека го очекуваат доаѓањето на некој што никогаш не доаѓа.

Балканската „мини-Шенген“ патничка и деловна зона по примерот на аранжманот за слободни патувања во ЕУ, официјално ќе биде претставена утре. Тоа ќе вклучува постепено олеснување на ограничувањата за патување, побрзи „зелени ленти“ на границите, намалено време на чекање за товар и полесен пристап до работни дозволи.

Од „Фајненшел тајмс“ наведуваат дека се надеваат оваа зона ќе се прошири до крајот на годинава, онака како што вети Вучиќ, односно дека ќе ги вклучи Црна Гора и Босна и Херцеговина, а исто така и за спорниот статус на Косово.

Српскиот лидер рече дека Балканот не може повеќе да чека ЕУ да ги обедини, откако се бореше со етнички и религиозни конфликти и економски недостиг уште од распадот на поранешна Југославија по 1991 година.

Се наведува дека земјите имаат направено значителен напредок пред ЕУ да ги прифати.

Целта на мини-шенген-зоната беше да се промени наративот на регионот, и внатрешно, да се намалат етничките тензии, и надворешно, да се апелира за членство во ЕУ и повеќе инвестиции, рече Вучиќ. „Кога луѓето имаат поголеми плати. . . тие ќе размислуваат за подобри животи, а не за сенки од минатото “, објасни тој.

„Северна Македонија на чело со Заев го смени името почитувајќи ја чувствителноста на Грција -членка на ЕУ, но тој рече дека Брисел го „разочара“ регионот. Северна Македонија беше примена во НАТО минатата година, кратко по промената на името, но ЕУ допрва треба да ги отвори пристапните преговори со земјата“ пишува весникот.

„Конечната цел е да бидеме земја -членка на ЕУ“, рече Заев. „Но, додека ЕУ не одлучи. . . треба да најдеме начини како. . . продолжи процесот на европеизација “.

Рама рече дека тие напредуваат без другите балкански држави „да бидат водечки пример и да не заглавуваат во мала карикатура на ЕУ, каде што за се е потребен консензус и секој може да блокира преку вето“.

Европската комисија, која го води процесот на оценување на напредокот кон членството во ЕУ, рече дека ги поддржува напорите за интегрирање на сите шест држави од Западен Балкан на заеднички регионален пазар, со оглед на единствениот пазар на ЕУ и примена на правилата и стандардите на блокот. „Крајната цел, пристапувањето во ЕУ, не е променета“, рече портпаролот на Комисијата.

Што се однесува до бавното темпо на пристапување во ЕУ, комисијата рече дека ги повикува националните влади да одат напред со Албанија и Македонија „што е можно побрзо“. Двете земји требаше да ги започнат преговорите за членство во ЕУ минатата година, но тој чекор се уште го блокира Бугарија.

Дури и да започнат преговорите, политичкиот апетит за проширување на ЕУ е многу низок во силите на блокот, особено кога германската канцеларка Ангела Меркел – поддржувач на балканската интеграција – се повлекува по изборите во септември.

Сите тројца балкански лидери истакнаа дека додека чекаат на ЕУ, САД дадоа целосна поддршка за нивните напори.

Аналитичарите предупредуваат и дека како одминува времето – Северна Македонија, а пред тоа и Македонија, е кандидат за ЕУ 18 години, Србија девет и Албанија седум – привлечноста на другите потенцијални партнери може да расте, наведува весникот

Back to top button
Close