„Фалкон 9“ успешно стартуваше од вселенскиот центар „Кенеди“

 Компанијата СпејсЕкс синоќа соопшти за успешен старт на товарната ракета „Фалкон 9“ од ’Ртот Канаверал, во близина на вселенскиот центар „Кенеди“, Флорида.

Се прецизира дека ракетата изнесе на орбитата аргентински сателит „САОКОМ“ за сондирање на Земјата.

-Стартот на товарната ракета се случи во 19:18 часот по источноамерикаско време на САД од космодромот на ‘Ртот Канаверал. Лансирањето користи повеќекратен прв степен на Фалкон 9, соопштија од компанијата.

Back to top button
Close