Фармацевтската компанија Модерна планира да продава вакцина за коронавирусот за 50 до 60 долари

Фармацевтската компанија Модерна планира да ја продава стандардната доза на вакцина против коронавирус по цена од 50 до 60 американски долари, што е за околу 11 американски долари повеќе од цената на вакцините што ќе ги продаваат „Фајзер“ и „БиоНТех“, објави „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на неименувани извори.

Предложената цена на Модерна е повеќе од 39 американски долари за две дози, сума договорена меѓу „Фајзер“ и германскиот „БиоНТек“ и американската Влада, пишува весникот, истакнувајќи дека Модерна ја држи таа цена за САД и другите побогати земји.

Американската влада и обезбеди на Модерна финансиска поддршка од речиси една милијарда американски долари за поддршка на напорите за истражување и развој за потенцијална вакцина против Ковид-19.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close