Фаучи вели дека му се вратиле симптомите на Ковид-19 откако го земал антивирусниот лек на Фајзер

Д-р Ентони Фаучи, раководителот на Националниот институт за алергија и заразни болести, кој претседателот Џо Бајден го прогласи за шеф на борбата со пандемијата, рече дека доживува враќање на симптомите на Ковид-19 откако го земал антивирусниот лек Паксловид на Фајзер. Фаучи е целосно вакциниран против вирусот и е вакциниран со бустер доза двапати.

Фаучи (81) се зарази со Ковид-19 претходно овој месец, и додека неговите симптоми првично беа „минимални“, му беше препишана петдневна доза на Паксловид кога тие се влошија поради неговата возраст.

Паксловид е водечки третман за Ковид-19 и се користи за да се спречи ризикот од тешка болест кај високоризичните луѓе кои се позитивни на тестот, вклучително и невакцинираните и постарите лица. Лекот беше достапен под одобрение за итна употреба од Управата за храна и лекови во декември 2021 година.

Говорејќи за време на глобалниот самит за надворешна политика во вторникот, Фаучи рече дека тестот бил негативен три дена по ред откако завршил со земање Паксловид.

Но, потоа на четвртиот ден, Фаучи рече дека повторно бил позитивен на тестот, феномен што се нарекува „отскокнување на Паксловид“.

Голем број пациенти пријавиле слично искуство, а Центрите за контрола и превенција на болести минатиот месец ги предупредиле здравствените работници да внимаваат на „отскокнување“ кај пациентите со Паксловид помеѓу два и осум дена по првичното закрепнување.

Сепак, враќањето не значи дека лицето е повторно заразено. Официјални лица и експерти рекоа дека мислат дека тоа е дел од „природната историја“ на вирусот и може да се појави без оглед на статусот на вакцинација на лицето.

Фаучи рече дека се чувствувал „навистина лошо“, а неговите симптоми се чувствувале многу полоши ден или два по скокот, и тој започнал втора доза земање на Паксловид.

Според ЦДЦ, во моментов нема докази дека е потребен дополнителен третман со Паксловид кога постои сомневање за враќање.

Администрацијата за храна и лекови на сличен начин изјави дека „во овој момент нема докази за корист за подолг процес на лекување … или повторување на курсот на третман со Паксловид кај пациенти со рекурентни симптоми на Ковид-19 по завршување на тертманот за лекување“.

И повторувањето на болеста и позитивните резултати од тестот се подобрија или решени во рок од околу три дена без дополнителен третман против Ковид-19.

Највисокиот здравствен функционер на Соединетите Американски Држави во екот на најголемата пандемија, не беше позитивен на вирусот.

Неговата дијагноза ја означува последната во низата случаи од висок профил меѓу пратениците и владините функционери .

Бајден сега е еден од неколкуте преостанати високи функционери што го избегна вирусот.

Фаучи беше еден од првите луѓе во Соединетите држави што прими вакцина против ковид, велејќи дека тоа е „симбол за остатокот од земјата“.

Белата куќа тврди вакцините, бустер дозите и Paxlovid значат дека земјата е во нова ера на вирусот каде случаите до одреден степен се намалени.

Back to top button
Close