Федерер по победата над Чилиќ: Не очекував да играм толку добро

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер проговори за своите впечатоци по пласманот во третото коло на Отвореното првенство на Франција.

– Се чувствувам малку изненадено. Не очекував да играм на високо ниво цел меч. Одлично е да можете да продолжите да играта така до крајот. Всушност, се чувствував многу добро на теренот. Јас сепак сметам дека дефинитивно нема да одам многу далеку, дефинитивно нема да одам подалеку од Новак Ѓоковиќ. Во првиот круг не се изненадив, но во вториот – да. Сега можам да продолжам вака, но како ќе реагира телото? Ќе видиме. Психолошки станувам посилен, го чувствувам. Имам поголема јасност, самодовербата расте во мене, изјави Федерер.

Во мечот од второто коло на Ролан Гарос тој го победи Хрватот Марин Чилиќ со 3:1 во сетови.

Следниот ривал на Швајцарецот ќе биде Германецот Доминик Копфер.

Back to top button
Close