Федерер за иднината: Постојат уште работи што сакам да ги направам

– Ако на некој во светот на машкиот тенис му одговара неколкумесечната пауза и прилично неизвесното продолжување на тековната сезона, тогаш тоа е Роџер Федерер, затоа што тој претходно имаше здравствени проблеми, така што не играњето на турнири не го уништува неговите биланс на поени и не го спушта од четвртото место на АТП листата. Иако наскоро ќе наполни 39 години, Швајцарецот вели дека сè уште има намера да игра.

– Јас работам на мојата рехабилитација и мојата цел е да бидам 100 проценти подготвен во декември или јануари, за да можам да се натпреварувам во текот на целата 2021 година – вели легендарниот Швајцарец, очигледно решен да го одложи пензионирањето барем уште 12 месеци.

Освоувачот на рекордни 20 грендслем титули тврди дека не му е гајле кога, против кого и каде ќе го одигра последниот натпревар, иако му е потешко да се избори за силни турнири и веќе некое време е во сенка на двата вечни ривали – Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.

– Сè уште има работи што сакам да ги направам. Оваа година ќе наполнам 39 години, следната година 40. Лудо е кога ќе помислам дека патувам на турнејата повеќе од 23 години. Се се случи многу брзо. Уживав во тоа и сега ми се чини дека јуниорските турнири беа пред пет години, а всушност беа пред 25 години. Среќен сум што сè уште имам страст за тенис – објаснува Федерер.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close