ФИА ќе ја истражува страшната несреќа на Грожан

 Меѓународната федерација за автомобилизам (ФИА) ќе поведе истрага за несреќата на возачот во Формула 1 Ромен Грожан, кој на чудесен начин мина само со полесни повреди, откако неговиот болид удри во заштитната ограда по што се преполови и запали на трката за Големата награда на Бахреин.

ФИА соопшти денеска дека ќе спроведе детална анализа на несреќата на возачот на Формула 1 тимот на Хас, укажувајќи оти ќе бидат потребно од шест до осум недели за конечни резултати од истрагата.

Директорот на ФИА за безбедност Адам Бејкер рече дека податоците кои во моментов се достапни „овозможуваат прецизно да бидат утврдени сите елементи на тоа што се случи“.

Французинот Грожан во страшната несреќа која се случи минатиот викенд мина само со опекотини на дланките, иако удри во заштитната ограда со брзина од 220 км/ч.

Back to top button
Close