ФИФА ги номинира најдобрите

 

Светската фудбалска асоцијација ги претстави кандидати кои конкурираат за најдобри во 2020 година.

Во конкуренција за најдобар играч влегоа: Тијаго Алкантара (Баерн/Ливерпул), Кристијано Роналдо (Јувентус), Кевин де Брујн (Манчестер сити), Роберт Левандовски (Баерн), Садио Мане (Ливерпул) ), Килијан Мбапе (ПСЖ), Лионел Меси (Барселона), Нејмар (ПСЖ), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Мохамед Салах (Ливерпул), Вирџил ван Дајк (Ливерпул).

Номинирани за најдобар голман: Алисон (Ливерпул), Тибо Куртоа (Реал Мадрид), Кејлор Навас (ПСЖ), Мануел Нојер (Баерн), Јан Облак (Атлетико), Марк-Андре тер Штеген (Барселона).

Церемонијата на доделувањето на наградите ќе се одржи на 17-ти декември. Поради пандемијата на коронавирус, настанот ќе се одржи преку Интернет во виртуелен формат.

Back to top button
Close