Филипче: Пристигаа 30.000 вакцини „Синовак“, донација од Турција

 Денеска пристигаа 30.000 вакцини „Синовак“ како донација од пријателска Турција, објави на својот ФБ профил министерот за здравство Венко Филипче.

Вакцините, посочува министерот, во најкраток рок ќе бидат дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум државата.

-Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган за поддршката, но пред се, за експресната испорака на ветената количина која е многу значајна за нас, напиша Филипче.

Back to top button
Close