Финалето на Баерн-ПСЖ е добра вест за неколку екипи

– Како што веќе знаеме, во недела Баерн Минхен ќе се соочи со Пари Сен Жермен во годинашното финале во Лигата на шампионите. Парижаните во полуфиналето го елиминираа РБ Лајпциг по победата од 3:0, додека баварските гиганти го совладаа Олимпик Лион по победата со истиот резултат.

Рангирањето на германскиот и францускиот првак беше добра вест за неколку други европски клубови. Ќе започнеме со Ајакс, кој беше прогласен за шампион на Холандија, откако сезоната беше прекината во Ередивизи на почетокот на оваа година. Елиминацијата на Олимпик Лион значи дека холандскиот гигант се квалификува директно во групите од следното издание на Лигата на шампиони.

Друг тим кој има корист од ситуацијата е португалскиот шампион Порто. Елиминациите на РБ Лајпциг и Лион значат дека „змејовите“ ќе бидат поставени во првиот шешир во ждрепката за групната фаза оваа есен. Ситуацијата ќе биде слична за Селтик, кој доколку се квалификува во Лигата на шампионите, ќе биде во третата урна, наместо четвртата.

Последните две екипи што го освоија годинашното финале на најелитниот клупски турнир во Европа се Славија Прага и Олимпијакос. Шампионите на Чешка и Грција ќе го започнат своето учество во квалификациите за Лигата на шампионите во четвртата прелиминарна рунда, наместо во 3.коло.

Back to top button
Close