“Фокус“: Тројцата осомничени во случајот со убиената Вања се сами во посебни соби во Шутка, за да не се соочат со револтот на другите притвореници

Тројцата осомничени за случајот со киднапираната и убиена Вања Ѓорчевска, кои завршија зад решетки и добија 48-часовен притвор се сместени секој сам и во посебни простории во Шутка, неофицијално дознава „Фокус“.

Според нашите информации, штипјанецот Влатко Кешишов, велешанецот Велибор Манев и валешанецот Боре Видоевски се ставени секој посебно, за да не бидат мета на револтот на другите притвореници. Дел од нив се жалеле и на здравствени проблеми, но немале некои поголеми потешкотии.

Во моментот на распит во Кривичниот суд, кај судија на претходна постапка е таткото на убиеното 14-годишно девојче Александар Ѓорчевски, за кој исто така се бара 48-часовен притвор и кој најверојатно ќе заврши во Шутка.

Сепак, првоосомничениот Љупчо Палевски -Палчо се уште е во бегство, а се смета дека тој пукал и во девојчето, но и во 74-годишниот Панче Жежовски.

Целта на киднапирањето била од користољубие, поточно главна цел била мајката Зорица, од која требало да се изнудат пари.

Фокус

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close