Фон дер Лајан: Средствата од ЕУ ги пренасочуваме кон белорускиот цивилен сектор

Европската комијата ќе ги пренасочи 53 милиони евра предвидени за Владата на Белорусија кон невладините организации, жртвите на државната репресија, изјави денеска претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајан.

Таа додаде дека предвидени се и средства за помош во бробата против Ковид-19.

Европска Унија денеска соопшти дека не ги признава изборните резултати во Белорусија и оти набрзо ќе воведе санкции за сите кои учествуваа во изборната кражба и во насилството врз демонстрантите.

Back to top button
Close