Фон дер Лајен е фаворит за втор мандат на чело на Европската комисија

Урсула фон дер Лајен во моментов е фаворит за втор мандат на чело на Европската комисија и се чини дека ниту еден друг кандидат нема шанса да ја замени кога лидерите на ЕУ ќе се сретнат летово за да одлучат за назначувањето на нови шефови на европските институции, пишува бриселскиот портал Политико.

Минатата година извесен период се чинеше дека кандидатурата на Урсула фон дер Лајен за втор мандат како претседател на Европската комисија може да пропадне.

На непланираното патување во Израел минатиот октомври, Фон дер Лејен, стоејќи до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, изрази безрезервна солидарност во борбата на Израел против Хамас.

Нејзината изјава за темата која предизвика поделби во ЕУ ќе беше соодветна доколку ја изговореше американскиот претседател, но со оглед на тоа што ја кажа претседателот на една од најмоќните институции на Европската унија, зборовите на Фон дер Лајен предизвикаа најостра реакција на европските функционери во нејзините четири години на функцијата, се наведува во анализата на бриселскиот портал Политико.

Дипломатите изразија незадоволство што Урсула фон дер Лајен ја игнорираше заедничката изјава на министрите за надворешни работи на ЕУ во која се повикува Израел да покаже воздржаност и да го почитува меѓународното право, а околу 800 претставници на Европската комисија потпишаа писмо во кое ја критикуваа нејзината „безусловна, непроверена“ поддршка на една од двете страни на конфликтот на Блискиот Исток.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, јавно ја критикуваше Урсула фон дер Лајен „за тоа што се преправа дека зборува во име на целата ЕУ“.

„Таа сè повеќе се однесува како кралица“, изјави тогаш еден европски дипломат за Политико, критикувајќи ја Фон дер Лајен за пречекорување на нејзините овластувања, игнорирање на ставовите на европските влади во процесот на одлучување и владеење со декрет за мала група. на нејзините советници.

Меѓутоа, само неколку месеци подоцна, нејзината позиција повторно стана цврста и стабилна, наведува бриселскиот портал, додавајќи дека без извинување или повлекување на изјавите, таа ја издржала политичката бура и од неа излегла политички неповредена, „ако не и посилна од било кога. ”

Фон дер Лајен во моментов е фаворит за втор мандат на чело на ЕК, наведува Политико и додава дека, наспроти критиките, ја покажува способноста на поранешниот американски претседател Доналд Трамп дрско да се брани, останувајќи смирена и присебна во текот на кризните ситуации, со насмевка на лицето цело време, додека нејзините критичари не исчезнат.

На настанот организиран од Политико во ноември, таа одби да потврди дека повторно ќе се кандидира, но со задоволство одговори на прашањето што ќе прави со вториот мандат, велејќи дека „ќе ја задржи насоката од нејзиниот сегашен мандат за сите клучни политички прашања“, потсетува бриселскиот портал.

Во разговорите на „Политико“ со десетици функционери и дипломати на ЕУ, малкумина од нив изразија сериозни сомневања дека Урсула фон дер Лајен ќе има втор мандат како претседател на Европската комисија доколку таа тоа го сака.

Кога нејзиното име се појави во европските политички кругови во 2019 година по изборите за Европскиот парламент, таа беше мистерија за сите освен за естаблишментот во Берлин, каде што успеа да се искачи на врвот на германската политика под тогашната канцеларка Ангела Меркел.

Урсула фон дер Лајен во Брисел пристигна речиси од ведро небо.

Изборот на поранешната германска министерка за одбрана за претседател на Европската комисија на одреден начин и лично значеше дека се враќа дома.

Нејзиниот татко Ернст Албрехт бил еден од првите функционери на ЕУ, а првите 13 години од животот ги поминала во бриселската населба Иксел, во сенка на институциите на ЕУ, посетувајќи европско училиште.

За Урсула фон дер Лајен, изборот за претседател на Европската комисија беше исто така „можност да избега од бродот што тоне“, според Политико.

Таа првично се сметаше за штитеничка на Меркел, но нејзината кариера беше предизвикана од скандалот околу употребата на надворешни консултанти без соодветен надзор во нејзиното министерство.

Дури и кога Фон дер Лајен ја презеде функцијата претседател на ЕК, таа се соочуваше со парламентарна истрага во Германија, при што пратениците беа огорчени од исчезнувањето на мобилните телефони за кои се верува дека се клучни докази во случајот против поранешниот министер за одбрана.

Меѓутоа, и тогаш не требаше да се чека предолго за да исчезнат критиките на противниците.

Фон дер Лајен брзо се етаблира како веројатно најмоќната претседателка на Европската комисија по Жак Делор, титанот на европската политика кој почина во декември 2023 година.

Познато е дека таа спие во седиштето на Комисијата, работи долги часови, дури и за време на викендите, а за време на мисиите во странство, понекогаш се информира додека вежба во теретана за да заштеди време.

Нејзината напорна работа и распоред на патувања станаа тема на шеги во седиштето на ЕУ, особено меѓу нејзините соработници, но нејзиниот настап под притисок и донесе репутација на успешен кризен менаџер, динамична, добро подготвена личност блиска до Вашингтон и способна за расфрлајќи ја маглата што понекогаш виси над Брисел.

Back to top button
Close