Фон дер Лајен: ЕУ вложи милијарди за развој на вакцини, сега компаниите да го исполнат своето

– Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕУ инвестирала милијарди евра во развој и производство на вакцини против Ковид-19 и дека сега со право очекува фармацевтските компании да го исполнат својот дел од обврските кон Европа.

– Сега компаниите треба да го испорачаат својот дел од работата и да ги исполнат своите обврски. Затоа воспоставуваме механизам за транспарентност при извозот на вакцини. Европа е решена да придонесе за глобалното добро, но ние, исто така, бараме да се почитуваат договорите, рече Фон дер Лајен во видео порака објавена на нејзиниот профил на Твитер.

Европската комисија објаснува дека целта на механизмот се јасни информации за тоа каде одат вакцините против Ковид-19 произведени во Европа.

– Не станува збор за тоа дека ние не сакаме некој друг да добие вакцини, туку за компаниите со кои имаме потпишано договори да ги исполнат своите обврски кон нас. Јасно е дека на сите им се потребни вакцини, но исто така е јасно дека ЕУ вложи многу пари за да обезбеди дека ќе ги добие потребните дози, и тоа не во кое било време, туку што е можно побрзо, изјави портпаролот на Еврокомисијата Ерик Мамер

Од Европската комисија велат дека и по вчерашните две средби со претставниците на Астра Зенека, тие сè уште чекаат „јасни и целосни информации“ за испорака на вакцините.

– Нема да се предадеме сè додека не добиеме одговори и вакцини, вели Мамер.

За утре е најавен нов состанок на претставници на Европската комисија, земјите членки и Астра Зенека.

Back to top button
Close