Фон дер Лајен: На ​​Појасот Газа му се заканува глад, мора итно да се прогласи примирје

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека Појасот Газа се соочува со глад и дека итно треба да се прогласи прекин на огнот.

„Газа се соочува со глад и не можеме да го прифатиме тоа. Сега е клучно брзо да се постигне договор за прекин на огнот што ќе ги ослободи заложниците и ќе овозможи повеќе хуманитарна помош да стигне до Газа“изјави Фон дер Лајен за новинарите во Каиро по потпишувањето на договорот за стратешко партнерство со египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси.

Сиси рече дека Египет и европските лидери се согласиле да ја отфрлат воената операција на Израел во Рафах.

„(Операцијата) ќе ја удвои хуманитарната катастрофа со која се соочуваат цивилите во Појасот Газа, покрај ликвидацијата на палестинската кауза, која Египет отворено ја отфрла“рече Сиси.

ЕУ одобри финансиски пакет од 7,4 милијарди евра и ги подобри односите за Египет, како дел од напорите за ограничување на протокот на мигранти во Европа.

Back to top button
Close