ФОТО: Младата Македонка Сара ќе ја глуми Софка во „Нечиста крв“ – од Чешка стигна во Србија за улогата

За улогата на Софка во серијалот и филмот „Нечиста крв“, избрана е младата ѕвезда Сара Сандева, девојка која веќе ја маѓепса целата екипа на серијата со својата необична убавина, талент и скромност, пишува срспки Блиц, пренесува Либертас.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sara Sandeva (@sarasandeva) on

Сара е родена во Скопје пред 23 години, но како дете се сели со семејството во Прага, каде и денес живее. Таа глуми од шестгодишна возраст, а веќе на четиринаесетгодишна возраст започна да ги добива своите први професионални улоги, прво во серии, а потоа и во филмот и театарот. Студира музика и драма во Прага.

 

View this post on Instagram

 

Rome with my family. 🤍 #thankyou

A post shared by Sara Sandeva (@sarasandeva) on

Досега има одиграно дваесетина улоги во Чешка, а во моментов работи на неколку меѓународни проекти. Софка е нејзината прва улога во нашето поднебје, а деновиве интензивно вежба – „староврањански“.

 

View this post on Instagram

 

I just fell in love with @pdpaola_jewelry ❤️ (ps: @ketitalevski look at the dress 😍 still my fav)

A post shared by Sara Sandeva (@sarasandeva) on

– Мојот најголем предизвик е јазикот. На тоа најмногу работам за да можам да се фокусирам само на Софка на сетот. Со Софка живеам секој ден сега. Јас имам кариера во Чешка, имам многу работа таму, но родена сум во Македонија и мојата прабаба потекнува од Србија. Имам голема почит и голема одговорност затоа што сум свесен за тоа што значи улогата на Софка и што значи романот „Нечиста крв“. Сè се поклопи сега за мене – вистинскиот проект, вистинскиот народ и вистинското време. Неизмерно сум среќна што сум дел од една ваква одлична приказна – вели Сара за српски Курир.

Фотографија направена при посета на Скопје

Back to top button
Close