(ФОТО) Пендаровски со Вучиќ од Давос: Заедно ја поздравуваме одлуката на СПЦ за автокефалност на МПЦ-ОА

Претседателот Стево Пендаровски заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ од Давос заеднички ја поздравија одлуката на Српската православна црква (СПЦ) за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА).

„Со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ на кратка средба во Давос заеднички ја поздравивме одлуката на СПЦ за прифаќање на автокефалноста на МПЦ – ОА, како чекор во вистинска насока -напиша Пендаровски објавувајќи заедничка фотографија со Вучиќ.

 

 

Back to top button
Close