ФОТО: Продолжи Вевчанскиот карневал

Во мирна атмосфера, со македонска традиционална музика и оро, денеска продолжи карневалот во Вевчани откако вчера полицијата ги растера граѓаните поради прекршување на мерките за групирање, пренесе РадиоМОФ.

Маските изобилуваат со актуелни политичко-општествени пораки – од нападот во Американскиот Конгрес, па до коронавирусот. По вчерашното дефиле, карневалот традиционално ќе заврши со палење на маските на сред село.

 

повеќе

фото: РадиоМОФ

Back to top button
Close