(ФОТО) Седница на ЕП посветена на Украина: Аплауз и специјални маици во знак на поддршка

Псебната седница на парламентот на ЕУ на која се расправа за конфликтот во Украина денеска започна со овации за амбасадорите на Украина, а пратениците застанаа на нозе и носеа маци со украинското знаме.

epa09793709 Members of the European Parliament stand and applaude to show their support to Ukraine during an extraordinary Plenary session debating on the ‘Russian aggression against Ukraine’ at the European Parliament in Brussels, Belgium, 01 March 2022. MEPs will debate ‘Russia’s invasion of Ukraine’ and vote on a related resolution. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, му се заблагодари на претседателот на Украина Володимир Зеленски, кој се приклучи преку видео-повик.

„Господине претседателе ви благодарам што му покажавте на светот што значи да не се откажувате. Ви благодарам што не потсетивте на опасноста од нештата се случуваат кога некој прави работи за сопствени задоволства -порача таа во говорот, во кој го пофали херојството на украинскиот народ.

Таа порача дека Парламентот го поздравува барањето на Украина да стане членка на ЕУ и дека ќе се работи тоа да стане реалност.

За потсетување, Зеленски во своето обраќање кон Европскиот Парламент ја повика ЕУ да застане зад Украина и да го поддржи украинскиот народ и нивната борба за слобода и живот.

Нашиот народ е мотивиран, бидејќи се бори за својата слобода и живот. Истовремено ние се бориме да станеме еднакви членови на Европа. Ние ја покажавме нашата сила. Докажете ни дека сте со нас и дека нема да не напуштите – порача Зеленски.

 

Back to top button
Close