ФОТО: Зеленски потпиша апликацијата наУкраина за членство во ЕУ

Украинскиот претседател Владимир Зеленски на Телеграм објави фотографии и информации дека денеска ја потпишал апликацијата за членство во ЕУ.

Денеска ја потпишав апликацијата за членство на Украина во Европската унија. Сигурен сум дека е реално“,  напиша Зеленски, објави Ројтерс.

Зеленски побара од Европската унија да и дозволи на Украина веднаш да добие членство по посебна процедура, во момент кога државата се брани од инвазија на руските сили

 

 

Back to top button
Close