Франција надмина 30.000 смртни случаи од Ковид-19

 Со последните 25 починати луѓе од Ковид-19 во последните 24 часа во Франција, бројот на смртни случаи од почетокот на епидемијата во земјата достигна 30.004 лица, јави дописникот на МИА.

Во француските болници се хоспитализирани 7.062 лица поради инфекција со Ковид-19.

Од почетокот на епидемијата, во Франција беа хоспитализирани вкупно 105.417 лица, од кои на интензивна нега биле згрижени 18.469, а 78.388 луѓе оздравеле.

Back to top button
Close