Францускиот печат за новата влада: Крај на политичката криза во Северна Македонија

Северна Македонија, конфета на нестабилниот Балкан, направи мал чекор кон Европската Унија, каде што нејзината кандидатура за членство одамна е обесхрабрена. Има реформска влада по два месеца на политичка криза, пишува францускиот дневен весник „ЛесЕкхо“, јави дописникот на МИА.

Крај на политичката криза во Северна Македонија. Оваа мала (2 милиони жители) земја која е резултат на распадот на Југославија пред триесет години е значајна за регионот, нестабилниот Балканот, затоа што се наоѓа на една од привилегираните рути на мигрантите од Блискиот Исток кои сакаат да стигнат во Западна Европа.

Скопје излезе од двомесечната политичка криза во понеделник наутро со назначувањето на 47-годишниот реформски премиер Димитар Ковачевски. Парламентот ја одобри новата коалициска влада, предводена од Социјалдемократската партија (СДСМ) на Ковачевски, со 62 гласа „за“ наспроти 56.

Заменик-министерот за финансии во претходната влада, каде што не се истакна особено, пишуваат „ЛесЕкхо и париски „Ле Монд“, Ковачевски го наследува Зоран Заев. Последниот поднесе оставка во декември откако неговата партија претрпе тежок пораз на општинските избори. Коалицијата вклучува и партии кои го претставуваат албанското малцинство, кое сочинува четвртина од населението, кое понекогаш е економски и социјално маргинализирано.

Програмата на новиот шеф на владата има за цел „одржлив и посилен економски раст“ и зближување со Европската унија, како што беше и стратешки приоритет на неговиот претходник и на речиси целото население, објаснуваат француските медиуми.

Справувањето со енергетската криза предизвикана од падот со зголемените цени на бензинот и, на подолг рок, борбата против ендемската корупција се исто така меѓу нејзините главни предизвици. Исто така, ќе биде неопходно да се работи на продолжување на економското закрепнување, од 4,6 отсто од минатата година, по падот поради Ковид од 3 отсто претходната година. Невработеноста е сè уште блиску до 17 проценти од активното население, наспроти речиси двојно повеќе пред пет години, со што добар дел од младите турка во егзил, особено што просечната плата не надминува 800 евра месечно. Со тоа Македонија е петта најсиромашна земја во Европа, пишува „ЛесЕкхо“, весник специјализиран за економски прашања.

Овој весник, исто како и „Ле Монд„ потсетува дека земјата е кандидат за влез во Унијата од 2005 година, но долго време беше ставена на вето од Грција, која сметаше дека името „Македонија“ е дел од нејзиното ексклузивно историско наследство. По долгогодишни преговори, спорот за името на државата беше решен пред три години, со предвидливиот компромис „Северна Македонија“. Но, нејзиниот пристап сега е блокиран од Бугарија, повторно од лингвистички и историски причини, како и од Франција. Франција, потсетува „ЛесЕкхо“ беше, пред две години, единствената од дваесет и осумте која стави вето, на изненадување на сите, на повторното започнување на пристапните преговори, и покрај напредокот постигнат во борбата против организираниот криминал и владеењето на правото. Северна Македонија,заедно со Србија, Босна, Црна Гора и Албанија, е една,од балканските земји чија кандидатура, признаена или не од Брисел, е на пристаништето, поради одреден замор од проширувањето меѓу земјите-членки.

Новиот премиер на Северна Македонија наскоро треба да се сретне со својот бугарски колега. Сепак, земјата влезе во НАТО пред две години, и покрај притисокот од нејзиниот историски сојузник Русија, завршува „ЛесЕкхо“.

Back to top button
Close