Францускиот „Стад де Франс“ е претворен во голем центар за вакцинирање против Ковид-19

Францускиот национален стадион е претворен во голем центар за вакцинирање против КОВИД-19, јавија француските медиуми.

Планирано е да се аплицираат 10.000 дози секоја недела на „Стад де Франс“, во северното предградие на Pариз, Сен Дени. Стадионот беше домаќин на финалето на Светскиот куп на ФИФА во 1998 година, каде Французите изјвојуваа историска прва домашна титула.

Друга „икона“ на францускиот фудбал – Стад Велодром во Марсеј (стадион на локалниот Олимпик) – веќе е „домаќин“ на сличен центар за вакцинација.

Целта е да се забрза кампањата за имунизација на земјата за да се спречи ширењето на новиот коронавирус.

Центарот во Сен Дени е снабден со дози на вакцини од американските компании Модерна и Фајзер. Тој ќе работи од 9 до 20 часот шест дена во неделата, со половина од инекциите резервирани за жителите на северното предградие на Париз.

Сиромашниот оддел, со околу 1,6 милиони жители, имаше најголема стапка на смртност за време на првиот бран на коронавирус во Франција, и сега има најмногу заразени по глава на жител

Back to top button
Close