Фудбалерите на Барса не се појавија на средбата за намалување на платите

– Утрово се одржа состанок за намалување на платите на сите вработени во Барселона. Фудбалерите од првиот и вториот тим на Каталонците не номинираа претставници, јасно покажувајќи дека не се согласуваат со политиката на клубот. „Камп Ноу“ ги повикува сите што работат во Барса да потпишат намалување на платите за 30 проценти.

Платите на играчите од првиот и вториот тим се 70 проценти од трошоците за плата. Парите, кои ги земаат 540 неспортски вработени во клубот, претставуваат четири проценти од трошоците според оваа ставка.

Синоќа Барселона објави нови договори за четворица играчи – Марк-Андре тер Штеген, Френки де Јонг, Климент Ленгле и Жерард Пике.

Тие направија компромис со својата плата оваа сезона за сметка на времетраењето на договорите.

Првите тројца не го потпишаа документот, кој другите играчи на тимот го испратија како одбивање да ги намалат платите.

Back to top button
Close