Галатасарај и официјално и го сврте грбот на Евролигата

– Трет турски тим ги напушти турнирите под покровителство на Евролигата и се приклучи на Лигата на шампионите на ФИБА.

По Дариушафака и Тофаш, Галатасарај сега официјално избра да се натпреварува на турнирот на Меѓународната кошаркарска федерација.

– Како КК Галатасарај, кој континуирано ја претставува турската кошарка од основањето и успешно ја претставува нашата земја со своите меѓународни успеси, со задоволство ви најавуваме дека ќе учествуваме во Лигата на шампионите во ФИБА од сезоната 2020/21. Лигата на шампионите е најголемиот турнир на ФИБА на клупско ниво, зголемувајќи ја вредноста на брендот со секоја измината година, што означува почеток на значителна промена во европската кошарка, велат од клубот.

Back to top button
Close