Гасперини: Мојот сон е да го елиминирам ПСЖ и да играм во полуфиналето на ЛШ

Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини, го сподели своето мислење за можноста за отстранување на Пари Сен Жермен во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

– Многу работи ќе бидат важни. Техничките, физичките и моралните услови се клучни. Игравме многу натпревари и потрошивме многу енергија, но сега имаме доволно време да се подготвиме на најдобар можен начин. Во моментот сонувам да продолжиме понатаму и да играме во полуфиналето. Да се ​​биде во четвртфиналето е огромно достигнување за нас, ќе сториме се што е можно да го победиме ПСЖ. Тие имаат многу талентиран тим кој е меѓу кандидатите за освојување во Лигата на шампионите. Многу зависи од Килијан Мбапе дали ќе игра или не, но имаме шанса!“, рече Гасперини за „Анхио Спорт “.

Back to top button
Close