Гатузо потпишува нов договор со Наполи

– Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, ќе се сретне со тренерот на тимот, Џенаро Гатузо, пред натпреварот со Интер в сабота. Причината за средбата ќе биде дискусијата за новиот договор на Италијанецот, кој ќе треба да го задржи на „Сан Паоло“ до јуни 2022 година.

Според „Газето дело Спорт“, тренерот на „небесно-сините“ го убедил силниот човек во Наполи да го остави на функцијата и на тој начин ќе биде награден со нов договор, според кој ќе добива 1,5 милиони евра годишно.

Наполи се подготвува да биде домаќин на Интер во реваншот од полуфиналето на Купот на Италија. Во првиот натпревар, тимот од Неапол победи со 1: 0 на „Меаца“.

Гатузо се согласи да продолжи да го води тимот и мали детали за неговиот нов договор ќе треба да бидат разјаснети оваа недела.

Back to top button
Close