Генчовска доаѓа во Битола поради палењето на Клубот

Бугарската министерка за надворешни работи, Теодора Генчовска денеска ќе ја посети Битола по повод инцидентот поврзан со палењето на влезната врата на Центарот за култура „Ванчо Михајлов” во Битола, и ќе разговара со претставници на здружението, соопшти прес-центарот на бугарското МНР.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, целта на посетата е продолжување на дијалогот меѓу министерствата на двете земји за отворените билатерални прашања поврзани со спроведувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка.

Тема на разговор се и прашањата поврзани со европската интеграција на Македонија

Back to top button
Close