Генчовска: Очекувам судството во Северна Македонија да си ја заврши работата

Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска во интервју за софиската телевизија бТВ во директен пренос од Скопје коментира дека откако дознала за инцидентот во саботата на средбата со македонскиот колега Бујар Османи, веднаш заминала за Битола.

Генчовска, како што јави дописникот на МИА од Софија, се заблагодари за брзата реакција на противпожарната бригада, на полицијата и на дежурниот обвинител во Битола. Директорот на полицијата, како што рече, се обврза да вложи максимални напори за разоткривање на сторителот на овој немил чин и вандалски чин.

Таа изрази очекување дека и судството во Северна Македонија ќе си ја заврши работата. Генчовска на записите на една од безбедносните камери можела да види маж кој безбедно пристигнал со велосипед, извадил туба со запалива течност и мирно ја истурил течноста пред вратата од куќата.

Според бугарската министерка за надворешни работи, од овој пожар сторителот се здобил со одредени повреди и може да побара лекарска помош. Мажот носел маска, изјави Генчовска за медиумите. Според неа, ова дело е извршено ладнокрвно и намерно.

Генчовска рече дека не верува дека инцидентот ќе влијае на односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Таа додаде дека нема да каже дека има пожар во односите на Бугарија со Северна Македонија.

-Во моментов односите се нормално конструктивни и се одвива нормален работен дијалог. Двата тима работат напорно многу часови, продолжуваме да се обидуваме да најдеме решение за отворените прашања во спроведувањето на Договорот за добрососедство, рече Генчовска.

Пожарот е израз на говор на омраза, рече Генчовска, и додаде дека се очекува Северна Македонија и нејзината Влада да имаат кохерентна сеопфатна политика за справување со говорот на омраза.

-Оптимисти сме за резултатите – кога и како е прашање на подготвеност на колегите од Владата на Република Северна Македонија да ги спроведат овие договори, додаде Генчовска.

Претседателот на клубот во Битола Љубчо Георгиевски за бТВ коментира дека кога пред еден месец бил отворен Центарот за култура „Иван Михаилов” во Битола, на социјалните мрежи имало закани и повици да се запали клубот. Според него, камерите јасно покажуваат дека пожарот не бил случаен.

-Штетата за клубот не е многу значајна, но ова е директен напад врз Бугарите во Македонија, а не врз културниот центар, додаде Георгиевски. Нормално е, како што рече, човек да се плаши, но не значи дека ќе бидеме спремни да работим

Back to top button
Close