Германците ги пуштија децата во училиште, се зголеми бројот на новозаболени

Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.576 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е повеќе од претходниот ден.

Ден претходно, како што беше најавено, регистрирани се 1.278 нови пациенти, објави Институтот „Роберт Кох“.

Во саботата, за прв пат од април, во Германија се регистрирани над 2.000 нови случаи, пишува „Дер шпигел“. Другите медиуми го поврзаа ненадејното зголемување на бројот на заболени со враќањето на децата на училиште.

Досега во Германија починале 9.280 пациенти, а оздравеле 210.600 лица.

Извор: makfax.mk

Back to top button
Close