Германија го доби својот нов канцелар

Лидерите на трите партии кои треба да формираат нова германска Влада, денеска потпишаа коалициски договор.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Па според тој, Олаф Шолц, актуелниот министер за финансии, е новиот канцелар на Германија, кој доаѓа на местото на Ангела Меркел.

Back to top button
Close