Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт ќе поднесе оставка?

epa10403219 German Defense Minister Christine Lambrecht looks on during a joint press statement in Berlin, Germany, 13 January 2023. German Defense Minister Christine Lambrecht gave a joint statement with German Federal Armed Forces (Bundeswehr) Chief of Staff Eberhard Zorn on the recent situation about the Puma infantry fighting vehicle. EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Германска министерка за одбрана Кристин Ламбрехт одлучилa да се повлече од функцијата , објави во петокот весникот Билд, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

Според извештајот, во германската владата веќе разговара за тоа кој би можел да ја замени, но конечната одлука за наследникот допрва треба да се донесе.
На почетокот на неделава, анкетата спроведена од Институтот за нови социјални одговори (ИНСА) покажа дека 64 отсто од испитаниците во Германија сакале министерката да поднесе оставка, додека само 9 отсто го оцениле нејзиниот настап во таа улога како позитивен, пренесува Билд.

Како што се наведува, во тековното истражување на INSA, Ламбрехт бил на последното место.
Ламбрехт неодамна беше мета на критики за наводно лошо управување со одбранбените политики, како и за новогодишната порака во која таа рече дека војната во Украина довела до „многу посебни искуства“.

Back to top button
Close