Гладта е неизбежна во северна Газа

Повикувајќи се на податоци од интегрираната класификација на фазата на безбедност на храната (IPC), Save the Children во соопштението посочува дека 1,1 милион луѓе низ Газа – што е еднакво на половина од населението на енклавата – се соочуваат со „катастрофална несигурност во храната“.

Глад ќе се случи во секое време од сега до мај 2024 година, проценува IPC.

 

„Имаме јасна временска рамка за да го спречиме гладот и тоа бара итност“, рече Ксавиер Жуберт, државен директор за „Спасете ги децата“ на окупираната палестинска територија во изјавата.

 

„Ако се прогласи глад, веќе ќе биде доцна за премногу луѓе – децата се првите жртви на гладот и веќе умираат во Газа поради неухранетост“, продолжи тој. Секоја минута им е важна“.

 

Газа деца глад

 

Семејствата во Газа преживуваат од пченица, сено и животинска храна, според Save the Children.

 

ОН во петокот соопшти дека секое трето дете на возраст под две години во северниот дел на Газа страда од акутна неухранетост поради влијанијата на војната во Израел Хамас и ограничувањата за испорака на помош.

 

Северна Газа – каде што околу 300.000 луѓе остануваат заробени – е главно отсечена од остатокот од Појасот поради израелските воени операции.

Хуманитарните организации во меѓувреме го обвинија Израел дека „намерно“ ја блокира помошта за Газа која е опколена од глад.

Оксфам во понеделникот соопшти дека камионите со помош чекаат просечно 20 дена за да пристапат до разбиената енклава, при што Израел користи бирократија за да го спречи снабдувањето со помош во Газа.

На 13 март, еден од ретките преостанати центри за дистрибуција на храна на УНРВА во Газа беше погоден од израелските сили, при што загина еден член на персоналот, а беа повредени уште 22 цивили.

Западните земји и организации реагираа на претстојниот глад обидувајќи се да достават повеќе прехранбена помош во Газа, при што САД го изведоа својота прва достава на храна, испуштајќи ја од авиони со падобрани претходно овој месец.

Сепак, организациите за човекови права ја критикуваа испораката на помош во Газа по воздушен и морски пат, тврдејќи дека тие „не се алтернатива“ на копното.

Повеќето од оние кои избегаа од северот сега се сместени во импровизирани шатори во јужниот пограничен град Рафа.

Овде имаше „речиси целосен распад“ во снабдувањето со храна, чиста вода и санитарните системи.

Невладината организација повика на прекин на огнот за да се спречи претстојната хуманитарна катастрофа.

„Не се залажувајте – тоа е криза предизвикана од човечки фактор, што доведе дури една третина од децата во Газа во канџите на акутна неухранетост“, рече директорот на организацијата „Спасете ги децата“, Жубер.

„На едната страна од границата чекаат камиони со храна, вода и медицински материјали, додека децата и семејствата гладуваат од другата страна.

„Треба да биде на колективната совест на израелските власти и меѓународната заедница дека секој ден без итен, дефинитивен прекин на огнот и неограничен пристап за и до хуманитарна помош е уште еден катастрофален ден на глад и страдање, уште еден чекор кон гладот и уште еден предзнак за смрт за децата на Газа“, потенцираше тој.

Back to top button
Close