Голем шумски пожар на Халкидики

Голем шумски пожар избувна утрово во непрооден дел во областа Мола Калива кај Касандра на првиот крак на Халкидики, а во тек се напори огнените јазици да се стават под контрола, јави дописничката на МИА од Атина.

Противпожарната служба на Грција интервенира со 150 пожарникари со шест пешадиски тима, 40 возила и четити авиони, а помагаат волонтери и цистерни од општините.

Според локалните медиуми, силниот ветер дополнително ја отежнува работата на пожарникарите.

Back to top button
Close