Голема победа за Австрија, Полска се пакува

Австрија ја совлада Полска со 3:1 на Олимпискиот стадион во Берлин во нивниот втор натпревар од групата Д на Евро 2024.

Гернот Траунер го постигна првиот гол за Вундертимот во 9. минута, а Кшиштоф Пионтек израмни во 30. минута. Сепак, Кристоф Баумгартнер во 67. минута повторно ги доведе Австријците во водство, а Марко Арнаутовиќ во 78. минута од пенал реши се.

Избраниците на Ралф Рангник одиграа многу силен натпревар и освен кратки интервали во првото полувреме беа подобриот тим и заслужено победија, а нивниот успех можеше да биде поубедлив. Така ги задржуваат сите шанси да продолжат во елиминациите пред последната средба со Холандија.

Големата ѕвезда на Полска, Роберт Левандовски се појави во вториот дел, при резултат 1:1, но во пракса не направи ништо за да го избегне вториот пораз. Во пракса, Полјаците имаат речиси нула шанса да напредуваат, а и денес математички можат да испаднат во случај на реми меѓу Франција и Холандија.

Дури и ако тоа не се случи, сепак, тие ќе мора да бркаат апсолутно задолжителна победа против силниот тим на „Петлите“ во последниот натпревар во групата

Back to top button
Close