Градоначалникот на Петриње потврди дека во земјотресот загинало дете

Градоначалникот на Петриње, Даринко Думбовиќ изјави дека градот е разурнат во денешниот земјотрес и засега се знае само за една жртва односно загина едно дете.

Петриње, град во централна Хрватска во близина на Сисак, околу пладне беше погоден од земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала.

Пожарникарите извлекуваат луѓе од под урнатините, спадени се седум инженери.

Според очевидците целиот град е разурнат и има повредени из загинати лица.

„Јутарњи лист“ објави дека земјотресот во Петриње урната е болницата и детска градинка

Back to top button
Close