Грчка крајбрежна служба: Турски патролни бродови придружуваат чамци со мигранти во обид да влезат на грчка територија

Од синоќа до претпладнево, во поширокиот морски регион североисточно од островот Лезбос беа регистрирани вкупно шест случаи во кои чамци со странски државјани се обидоа да влезат во грчките територијални води во придружба на турски патролни возила, соопштуваат од грчката крајбрежна служба, во врска со, како што велат „турската провокација во источниот дел на Егејското море“, јави дописничката на МИА од Атина.

Објаснуваат дека ниту еден од чамците не влегол во грчките територијални води, „и покрај континуираните напори на турските патролни бродови да ги истуркаат“.

-Грчката крајбрежна стража постојано ги презема сите потребни мерки, кои ги спроведува почитувајќи го меѓународното право и како најголем приоритет поставувајќи ја заштитата на човечкиот живот во морето. Во исто време, ефикасно ги надгледува поморските граници на земјата и на Европската унија под особено неповолните услови предизвикани од континуираната турска провокација, соопштуваат од крајбрежната служба на Грција.

Станува збор за ново соопштение во продолжение на претходното, во кое, како што веќе објави МИА, освен за случаи со чамци со мигранти, говореа и за инцидент  со турски патролен брод, кој навлегол во грчките територијални води и вознемирил грчки патролен брод.

За конкретниот случај, од крајбрежна служба на Грција објавија и видео за кое велат дека ги покажува „опасните маневри врз грчкиот патролен брод“.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close