Грдата страна на триумфот – немири по титулата на Ливерпул, има повредени

Во четвртокот екипата на Ливерпул официјално стана нов шампион на Англија. Ова е прва титула за тимот од Мерсисајд по 30 години. Фановите на тимот ширум светот беа во голема еуфорија.

За жал, се дозна дека едно лице е прободено со нож, а десетици повредени за време на полноќниот хаос во градот Ливерпул, како резултат на прославите. Во меѓувреме, полицијата апсеше навивачи на тимот поради немири. Покрај тоа, една од историските згради беше запалена.

Прославите на улиците на Ливерпул беа прилично мирни, но во текот на ноќта избувнаа немири на крајбрежните улици. Ова довело до повреди на многу луѓе. Полицијата се обидува да воспостави контрола, но доживува потешкотии во нивните постапки.

Запалената зграда е еден од симболите на градот. Таа е позната како зградата Ливер. Митското суштество е дел од грбот на градот и е присутно во амблемот на фудбалскиот клуб.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close