Груби: Нема веќе потреба од војни


Артан Груби од митингот на ДУИ во Чаир изјави дека веќе нема потреба од маченици затоа што, како што додаде, сега е должност на државниот врв да го продолжат патот што мачениците го трасираа со крв и живот, пренесува ТВ21.

„На 4 април ќе го поставиме камен-темелникот на тој пат (Коридор 8), тој автопат на синдикатот. Нема веќе војни, нема да има потреба од маченици бидејќи тие си ја завршија работата во 2001 и 1998. Секој со своите битки. Ветеранот со сопствената битка во ОВК, а сега да го продолжи патот што го трасираа со најскапо – крв ​​и живот. Наша должност е да го направиме тој сојуз. Да се ​​обединиме со Приштина, да ја обединиме Тирана, да ги отстраниме границите меѓу нас, да ги асфалтираме автопатите и да го подобриме животот за сите“, рече Груби

Back to top button
Close