Гутереш незадоволен од договорите за климатските промени на Самитот на Г-20

epa09553464 Secretary-General of the United Nations (UN), Antonio Guterres arrives for the G20 Leaders’ Summit at La Nuvola Congress Centre in Rome, Italy, 30 October 2021. The Group of Twenty (G20) Heads of State and Government Summit will be held in Rome on 30 and 31 October 2021. EPA-EFE/ETTORE FERRARI / POOL

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш вели дека договорите за климатските промени постигнати на самитот на Г20 не ги исполниле неговите очекувања и изрази надежи за поамбициозно преземање обврски на Конференцијата на ОН во Глазгов.

На дводневниот самит во Рим овој викенд, лидерите на Г20 се согласија да го прекинат финансирањето на нови електрани на јаглен во странство, но не одредија конкретна година за постигнување нулта емисија на стакленички гасови.

Групата од седум најразвиени земји во светот, која ја сочинуваат најбогатите демократии, претходно ја одредија 2050 година за постигнување на таа цел, додека Кина, Русија и Саудиска Арабија, кои се дел од Г-20, за таа цел ја одредија 2060 година.

На самитот на Г20, Гутереш рече дека е потребна „поголема амбиција“ за намалување на емисиите на стакленички гасови со цел светот да биде на пат да одржи глобален просечен пораст на температурата од 1,5 степени Целзиусови до крајот на векот.

„Заминувам од Рим со неисполнети надежи, но барем тие не се закопани. Одиме на Конференцијата на ОН за климатски промени во Глазгов за да ја одржиме целта од 1,5 степени во живот и да ги спроведеме ветувањата за финансии и прилагодувања за луѓето и планетата “, напиша Гутереш на Твитер.

Иако признаваат дека негативните влијанија се „значително помали“ со зголемување од 1,5 степени Целзиусови, членките на Г20 останаа посветени на послабата цел од Парискиот климатски договор од 2015 година, кој повикува на задржување на просечниот пораст на температурата „многу под“ 2,0 степени Целзиусови со „напор“ да се достигне границата од 1,5 степени.

Иако разликата може да изгледа незначителна, Научниот комитет на ОН посочува дека нарушувањата како што се зголемувањето на нивото на морето и екстремните временски услови се многу помали со просечен пораст од 1,5 степени отколку од 2,0 степени Целзиусови

Back to top button
Close