Хамас тврди дека израелски војници упаднале во болница во јужниот дел на Газа

Израелските сили, напредувајќи во јужниот дел на Појасот Газа низ градот Кан Јунис, упаднаа во една болница и опколија друга, спречувајќи помош за ранетите луѓе, соопштија палестинските власти.

Војниците прво влегле во областа Ал-Маваси, во близина на медитеранскиот брег западно од Кан Јунис, главниот град на југ, каде што се наоѓа болницата Ал-Каир.

– Тие ги уапсија вработените таму, изјави Ашраф ал Кидра, портпарол на тамошното Министерство за здравство.

Израел не соопшти веднаш што се случува во болницата.

Земјата тврди дека цел на нејзините операции во Газа е Хамас, исламистичката екстремистичка организација која владее со Газа и дека се крие во болници и цивилни локации.

Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека тенкови опколиле и друга болница во областа Кан Јунис Ал-Амал, каде што седиштето на агенцијата за спасување изгубило контакт со персоналот.

Ал Кидра рече дека синоќа во Кан Јунис загинале најмалку 50 луѓе, а поради опсадата на здравствените установи, ранетите и десетици мртви се надвор од дофат на спасувачите.

Back to top button
Close