Ибрахимовиќ ќе ја заврши сезоната во Милан

– Суперѕвездата на Милан, Златан Ибрахимовиќ, нема да брза да го напушти тимот и ќе остане на „Сан Сиро“ барем до крајот на оваа сезона, пишува „Ла Република“.

И покрај конфликтот со извршниот директор Иван Газидис пред два дена, 38-годишниот напаѓач се согласи да го продолжи договорот до крајот на август, кој истекува овој месец. Швеѓанецот сака да му помогне на тимот до неговиот последен натпревар за кампањата.

Во меѓувреме, „Тутоспорт“ тврди дека управата на клубот, па дури и Ралф Рангник нема против Ибрахимовиќ да продолжи да биде дел од тимот следната сезона. Сепак, тој бил сигурен во неговото заминување, а најверојатно следниот тим ќе биде Хамарби.

Постои опција Златан да остане во Италија и да потпише со Наполи, Болоња или Монца. Според „Тутомеркато“, стрелецот сака што поскоро да разговара за својата иднина со клубот, а ќе инсистира на 4 милиони годишна нето-плата во евра за повторно да потпише.

Back to top button
Close